Özgür Haberci © 2022-2024 Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Mobilya ihracatı Ege’nin güç birliğiyle 500 milyon dolara çıkacak

Mobilya ihracatı Ege’nin güç birliğiyle 500 milyon dolara çıkacak

Admin Admin -
6 0

İZMİR (İGFA) – İzmir mobilyasını dünya markası yapma hedefiyle yola çıkan İzmir Mobilya Pazarlamacılar Derneği’nin (İZMOP) toplantısında mobilya üreticileri ve sektörün önde gelen firmaları bir araya geldi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 82 yıllık tarihinde mobilya sektöründen seçilen ilk Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, 1856 yılından günümüze sektörün kat ettiği ivmeyi değerlendirdi.

“Mobilya ülkemize 1856 yılında Dolmabahçe Sarayı ile geldi. Abdülhamit Han Almanya’dan ithal ettiği buharlı marangoz makinalarıyla 50 kişilik fabrika kurdu. Yaptığı el işi mobilyaları yabancı misyon şeflerine gönderiyordu. İlk seri ve teknik olarak üretim 1882 yılında Sanâyi-i Nefîse Mektebi (Güzel sanatlar üniversitesi) kurulması ile başlamıştır. İzmir’de ise mobilya üretimi 1861’de Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesinin hizmete girmesiyle başladı. Türkiye’de 1970 yılına kadar panel üretimi yapılmamış, suntayla 1970 yılında tanıştık. Türkiye şu anda panel üretiminde dünyada üçüncü sırada. İtalya 5 milyon metreküp, Türkiye 12 milyon metreküp üretiyor. Mobilyada temel taşımız kelebek kontrplak. 1935 yılında Atatürk, Türkiye’nin ilk uçak fabrikasını kuran Nuri Demirağ’ın uçak kanatlarına kontrplak üretilmesi için kelebek fabrikasının kurulmasının emrediyor. Demirağ’ın önü kesildiğinde atıl durumda olan kelebek kontrplak fabrikası iç piyasaya üretim yapmaya başlıyor.”

4 ÜLKE DÜNYA MOBİLYA İHRACATININ YÜZDE 52’SİNİ KARŞILIYOR

İzmir’in Türkiye mobilya üretiminde 4’üncü sırada olduğunu vurgulayan Başkan Gürle, “İzmir’de işletme başına 2,7 çalışan, Kayseri’de 15, Ankara’da 4,5, İnegöl’de 6 çalışan düşüyor. İstanbul Fuarı gibi fuarlar firmalarımızı büyüttü. Çin, Almanya, Vietnam ve Polonya dünya mobilya ihracatının yüzde 52’sini karşılıyor. Türkiye’nin dünyada mobilya ticaretindeki payı yüzde 1,8. Çin’in tek başına aldığı pay yüzde 37 ve 72 milyar dolar ihracatı var. Almanya’nın ise 25 milyar dolar ihracatı 19 milyar dolar ithalatı var. 2022 yılı mobilya ihracatımız yüzde 12 artışla 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılında en çok ihracat yaptığımız ülkeler Irak, Almanya ve İsrail oldu. Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliğimiz 2022 yılını miktar bazında yüzde 4,8’lik artış, değer bazında yüzde 7’lik artışla 245 milyon dolarlık ihracat ile geride bıraktı. Tasarım odaklı ihracat ve güçbirliği ile orta vadede 500 milyon dolarlık mobilya ihracatı hedefliyoruz.” dedi.

İZMİR ÜRETİCİLERİNİN DESTEĞİ İLE TÜRKİYE VE DÜNYAYA TANITACAĞIZ

İzmir Mobilya Pazarlamacılar Derneği Başkanı Aşkıner Özcan, “İzmir Mobilya Pazarlamacılar Derneği, toptan pazarlama mesleğinin en başarılı isimlerinin desteği le, 2 ay önce resmi olarak kurulmuş bir dernektir. Öncelikli hedefimiz, İzmir mobilyası markasını tüm İzmir üreticilerinin desteği ile bir marka haline getirerek Türkiye ve dünyaya tanıtmak. Bu tanışmalar vesilesi ile potansiyel iş hacmimizi geri kazanmaktır. Bu kazanımlar; işletmelerimizin, şehrimizin ve ülkemizin mobilya sektöründe hak ettiği potansiyeline ulaşmasını sağlayacaktır. Görevlerimizden bir diğeri ise, pazarlamacı arayan işletmelere pazarlamacı, işletme arayan pazarlamacılara işletme bulma imkanı sağlamaktır.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir