Trump azledilecek mi? İnce hesaplar…

Trump azledilecek mi? İnce hesaplar…

ABD’de Lider Donald Trump’ın vazifesinin resmen bitmesine sayılı günler kala yaşanan Capitol Baskını, evre teslim sürecinin vazifeden azil sürecine dönüşmesine neden oldu. Demokratlar, Trump’ın koltuğu 20 Ocak’ta olağan yollarla seçilmiş lider Joe Biden’a bırakmasını değil, 4 yıllık iktidarının sonunda Trump’ın misyondan azledilerek Beyaz Saray’ı terk etmesini istiyor.

Bu tarafta başlayan tartışmalar ABD Temsilciler Meclisi’ne taşınırken birtakım Cumhuriyetçi üyelerin de yaşanan son skandalın ışığında Trump’ın azli tarafında oy kullanacaklarını açıklamıştı. TSİ yeni günün birinci saatlerinde yapılan oylamada beklenen oldu ve ABD Temsilciler Meclisi, ikinci kere Donald Trump’ın azledilmesi tarafında karara vardı.

Temsilciler Meclisi, Donald Trump’ın misyondan azledilmesi istikametinde karara vardı. 10’u Cumhuriyetçiler’den olmak üzere 232 “evet” oyuna rağmen 197 “hayır” oyu çıktı. 4 temsilci ise oy kullanmadı. (Fotoğraf: Reuters)

HER ŞEY BİTTİ Mİ?

Pekala bu karar ne manaya geliyor? Trump için her şey bitti mi? Hayır. Temsilciler Meclisi kararını verdi ve topu Senato’ya attı. Senato’da üçte ikilik çoğunluğun sağlanması halinde Donald Trump misyondan resmen azledilecek. Bunun için en az 17 Cumhuriyetçi senatörün bu istikamette oy vermesi gerekiyor. 100 sandalye bulunan Senato’da üçte iki çoğunluk için 67 oy gerekiyor. Şu anda Senato’da Demokratlar’ın 50 (2’si Demokratlar lehine bağımsız üyeler olmakla birlikte), Cumhuriyetçiler’in de 50 sandalyesi bulunuyor. Lakin Georgia’daki seçimleri kazanan Raphael Warnock ve Jon Ossoff’un yemin etmesiyle durum 50-50 olacak. Senato’ya başkanlık eden ABD Lider Yardımcısı, yalnızca oyların eşit olduğu durumlarda oy kullanıyor.

“Üçte iki gerekmiyor muydu” sorusunu sorduğunuzu düşünüyorum. Tam da bu noktada yeni bir hesap daha devreye giriyor…

BİR ÖTEKİ HESAP VE EMSAL KARAR…

Georgia’daki seçimleri Raphael Warnock ve Jon Ossoff kazandı lakin seçimin resmiyet kazanması için son gün 22 Ocak. 20 Ocak’tan evvel Warnock ve Ossoff yemin edebilirse Senato’da sandalye sayısı 50-50 olarak eşitleniyor. Burada belirleyici oy Lider Yardımcısı’nın oluyor. 20 Ocak’tan evvel Mike Pence’in oyuyla durum 51-50’ye gelebilir, 20 Ocak’tan sonra ise Kamala Harris’in oyuyla…

Bu neden değerli? Çünkü, 20 Ocak’tan sonra sıradan bir vatandaş olacak olan Trump’ın Senato’da yargılanmasının mümkün olmayacağı istikametinde bir görüş de var. Olağan bir ABD vatandaşının Senato’da yargılanamayacağı söylenirken tek bir emsal bizleri 1876’ya götürüyor. Devrin Savaş Bakanı William Belknap azlinden çabucak evvel istifa ederek yargılanmaktan kaçınmaya çalışmış lakin Senato, yeniden de Belknap’ı yargılamıştı. Hatta Senato, bunu kararı 3’te 2 çoğunlukla değil, 50+1 ile almıştı.

Haliyle; Warnock ve Ossoff’un Senato’ya girmesi ve Kamala Harris’in resmen lider yardımcısı olmasıyla 50+1 durumuna Demokratlar geçmiş olacak. Bu durumda Trump’ın mevzuyu Yüksek Mahkeme’ye taşıması fakat Yüksek Mahkeme’nin davayı görme yetkisini Kongre’ye yani Senato’ya vermesi bekleniyor.

SENATO BU SEFER AZİL KARARI VERİR Mİ?

New York Times’ın haberine nazaran 20 Cumhuriyetçi senatör, Trump aleyhine oy kullanmaya hazırlanıyor fakat azil kararı halinde yargı sürecinin ne vakit başlayacağı şimdi net değil. Senato’nun 2024 yılında Trump’ın tekrar başkanlığa aday olmasını engellemek için yargı sürecini devreye sokacağı düşünülüyor.

Mecliste oturum devam ederken, Senato kanadından değerli bir haber geldi. Senato Çoğunluk Önderi Cumhuriyetçi Mitch McConnell’in Senato Azınlık Başkanı Demokrat Chuck Schumer ile yaptığı telefon görüşmesinde, Senatonun evvelden planlanan tarih olan 19 Ocak’ta toplanacağı belirtildi. Senatonun yine toplanmayı Trump’ın azledilmesini görüşmek için erken bir tarihe çekmeyeceği söz edildi.

Lakin kulislerden gelen öteki haberlere nazaran McConnell (partisini de bu skandaldan aklamak adına) her şartta azil kararının çıkması ve Trump’ın yargılanıp hatalı bulunması gerektiği görüşünde. Üstteki hesapla birlikte iki durum ortaya çıkıyor: Ya McConnell’ın ön ayak olmasıyla belgede Trump’ın isminin önünde “başkan” sıfatı yer alacak ve üçte iki çoğunluk gerekecek. Ya da bahis zaman teslimden sonra görüşülüp “eski başkan” sıfatıyla Trump, özel bir kararla, o günden sonra Demokratlar’ın çoğunluğu aldığı Senato’nun önüne gelecek ve bu sefer 50+1 kâfi olacak.

NEDEN ‘İKİNCİ KEZ’ AZİL KARARI?

“ABD Temsilciler Meclisi, ikinci defa Donald Trump’ın azledilmesi tarafında karara vardı” sözünü açmak gerekiyor. Trump’ın, Ukrayna’da Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’a yönelik soruşturma açılması için ABD’nin Ukrayna’ya vereceği askeri yardımı koz olarak kullandığını öne süren ve bunun “görevi berbata kullanmak” manasına geldiğini belirten Demokratlar, Aralık 2019’da Trump’ın azledilmesini talep etmişti.

“Görevini berbata kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamalarıyla başlayan azil sürecinde Temsilciler Meclisi, 197’ye 230 ve 198’e 229 oyla Trump’ın azledilmesi teklifini kabul etmişti. Fakat Senato, o devirde Trump’ı aklamıştı.

Yapılan birinci oylamada 48 Senatör, Trump’ın vazifesini berbata kullandığı gerekçesiyle hatalı bulunması istikametinde oy kullanırken, 52 Senatör buna karşı çıkmıştı. Trump’ın Kongre’nin çalışmasına pürüz olduğu suçlamasıyla ilgili yapılan oylama ise, 47’ye karşı 53 oy ile Lider lehine sonuçlanmıştı.

Zaferini “Cehennemi yaşadık, yapılan adil değildi. Yanlış bir şey yapmadık” kelamlarıyla kutlayan Trump, “Trump aklandı” manşetlerini göstererek “Bu hakkımda yazdıkları birinci uygun şey” demişti. (Fotoğraf: Reuters)

TARİHE GEÇECEK!

ABD Temsilciler Meclisi daha evvel ABD’nin 7. Lideri Andrew Johnson’ı 1868’de, 42. Lider Bill Clinton’ı ise 1998’de azletmiş lakin üçte iki çoğunluğun gerektiği Senato, bu isimleri aklamıştı. 37. Lider Richard Nixon ise azil süreciyle karşı karşıya kalacağını bildiğinden 1974’te misyonundan istifa etmişti. Trump, Temsilciler Meclisi’nin ikinci defa azil kararı birinci lider oldu. Senato da Trump aleyhine karar alırsa, her kelamı, her aksiyonu, her adımı ile tarihe geçen bir başkanlık süreci yaşayan Donald Trump, resmen misyondan alınarak da bir unsur imza atmış olacak.

TRUMP BU SEFER NE İLE SUÇLANIYOR?

Demokratlar, Trump’ı, geçen hafta yaptığı konuşmayla destekçilerini “ABD Kongresi’ne saldırmaya teşvik etmekle” suçluyor. Trump’ın azli konusunda hazırlanan tasarı, isimli suçlamalar değil, siyasi suçlamalar içeriyor. Temel olarak “hükümete karşı isyana teşvik” suçlamasını içeren azil tasarısında ana başlıklar şöyle sıralanıyor:

  • Başkanlık seçimi sonuçlarında yolsuzluk yapıldığına dair yanlış argümanlarda bulunmak ve seçim sonuçlarının tanınmaması daveti yapmak.
  • Beyaz Saray yakınlarında toplanmış kalabalığa seslenerek onların yasa dışı harekete geçmesini teşvik etmek.
  • Trump’ın kışkırttığı kalabalığın kimi üyelerinin yasa dışı bir formda Kongre’yi basması; bir güvenlik görevlisinin vefatına yol açacak formda şiddete ve yıkıcı aksiyonlara başvurması.
  • Trump’ın, başkanlık seçimlerinin tescilini engellemeye yönelik evvelki eforlarının devamı niteliğinde adımlar atması.
  • ABD’nin ve hükümet kurumlarının güvenliğini büyük tehlikeye atması, demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit etmesi, iktidarın barışçıl bir formda devredilmesinin önüne geçmeye çalışması.

Temsilciler Meclisi’nde oturumun sürdüğü sırada bir yazılı açıklama yayınlayan Donald Trump, şiddet içeren aksiyonlara karşı olduğunu savunurken “Benim savunduğum bu değil. Amerika’nın savunduğu şey de bu değil. Hudutların yumuşaması ve gerginliğin sakinleşmesi için tüm Amerikalılara sesleniyorum” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi ise oturumda “Başkan, isyancıları oldukları üzere, ‘özgürlük düşmanı’ olarak değil, iktidara tutunma gayesi için halkın iradesini engelleme gayesi için, neredeyse iki buçuk asırlık demokrasimizin ateşli ve kanlı bir çatışmada sona ermesi maksadı için dehşetli bir araç olarak gördü” sözlerini kullandı.

Pelosi, “ABD Başkanı’nın bu ayaklanmayı, bu silahlı isyanı ülkemize karşı kışkırttığını biliyoruz. Gitmeli… O, hepimizin sevdiği bu ulus için açık ve mevcut bir tehlike. Lider suçlanmalı” diye konuştu. (Fotoğraf: Reuters)

Eski ABD Lider Yardımcısı Dick Cheney’nin kızı olan ve şu an Temsilciler Meclisi’ndeki üçüncü en kıdemli Cumhuriyetçi olan Liz Cheney de azil sürecine dayanak verdiğini “Daha evvel hiçbir ABD lideri, anayasaya bu kadar ihanet etmemişti” kelamlarıyla sert bir biçimde belirtti.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ

ABD Kongresi’nin iki yasama organından biri olan ve toplam sandalye sayısı 435 olan Temsilciler Meclisi, her iki yılda bir yapılan seçimlerle yenilenir. Temsilciler Meclisi’nin üyeleri federal halkı temsil ederler. Her eyaletten seçilen üyelerin sayısı o eyaletin nüfusuna bağlıdır. Her 10 yılda bir yapılan nüfus sayımına nazaran eyaletlerin Temsilciler Meclisi’ne yolladıkları üye sayısı değişebilmektedir. Örneğin 1990’da 31 sandalyeye sahip olan New York eyaletinin şu anki sandalye sayısı 27.

2020’deki seçiminde Demokratlar 222 sandalye elde ederken, Cumhuriyetçiler 211 sandalyenin sahibi oldu. New York 22. bölgede sonucun şimdi belirlenememesi ve Los Angeles’tan Meclis’e girmeye hak kazanan Luke Letlow’un 29 Aralık 2020’de, yemin edemeden ömrünü yitirmesi nedeniyle iki sandalye şimdilik boşta kaldı.

ABD SENATOSU

Temsiciler Meclisi’nin üst meclisi olan ABD Senatosu, ABD’nin 50 eyaletinin her birinden seçilen 2 senatör ile toplamda 100 senatörden oluşur. Senato’nun üçte biri, iki yılda bir yapılan seçimlerle yenilenir. Her senatörün bir sonraki seçime kadar olan vazife müddeti 6 yıldır. Periyot müddetinde kısıtlama olmayan Senato’da böylelikle tecrübeli bireylerin vazife yapmasının önü açılır.

Başkanlık tarafından Yüksek Mahkeme, alt federal mahkemeler ve yürütme organındaki kilit konumlara atanan bireyler vazifeye başlamadan evvel Senato’nun onayını almalıdır. Senato, ABD Lideri tarafından müzakere edilen milletlerarası muahedeleri onaylar yahut veto eder. Başkan’a yahut Yüksek Mahkeme üyelerine karşı açılan kabahat davalarında duruşmayı Senato yönetir ve heyet üzere hareket eder.

Geniş yetki alanına sahip Senato; bakanların, şayet seçilmiş lider yardımcısı rastgele bir nedenle vazifeden ayrılırsa yerine atanan lider yardımcısının, FED Başkanı’nın ve üyelerinin, yüksek mahkeme üyelerinin, federal yargıçların, başka federal yürütme vazifelilerinin, tümamirallerin, elçilerin ve öbür federal üniformalı görevlilerin atamasını da oylar.

KAYNAKLAR: ABD Temsilciler Meclisi (house.gov), ABD Dışişleri Bakanlığı (state.gov), Vox, New York Times, BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell shell indir hacklink cialis fiyat viagra sipariş degra kamagra jel viagra fiyat plak alanlar cialis fiyat lidya bet slot bar grandpashabet güncel adres